Olimpiada Literatury i Języka Polskiego w naszej szkole cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku spośród 10 uczniów biorących udział w eliminacjach szkolnych, w których trzeba było napisać pracę na jeden z podanych przez Komitet Główny OLIjP tematów, aż 9 zakwalifikowało się do II etapu.
W zawodach II stopnia uczestników obowiązuje zakres wiedzy i umiejętności ujęty w podstawie programowej z języka polskiego dla szkół ponadpodstawowych na poziomie rozszerzonym, wystarczającym do uzyskania oceny celującej na zakończenie nauki przedmiotu w liceum, poszerzony o zagadnienia uwzględnione w wybranym temacie pracy przygotowawczej.
Zawody okręgowe odbyły się na Uniwersytecie Rzeszowskim. Uczestnicy zmagali się z trudnymi tematami pracy pisemnej i testem z nauki o języku. Test weryfikuje umiejętność logicznego myślenia przy zastosowaniu wiedzy z zakresu: poprawności językowej, fleksji, słowotwórstwa, frazeologii, relacji znaczeniowych między jednostkami leksykalnymi oraz semantyki, Klemensiewiczowskiej analizy wypowiedzeń złożonych, stylistyki i podstaw wersologii.
Czworo uczniów przygotowywanych przez panią Bożenę Krzyżak zakwalifikowało się do części ustnej etapu okręgowego: Natalia Domaradzka, Natalia Niemiec, Kornelia Stasiowska i Karol Zabawa, co już samo w sobie jest ogromnym sukcesem. Etap ustny polegał na rozmowie z komisją na temat swojej pracy i literatury. Zgodnie z regulaminem sprawdzenie wiadomości ucznia powinno obejmować zarówno wiedzę historycznoliteracką (lub wiedzę o teatrze i dramacie), jak i językoznawczą. Całość rozmowy powinna jednak koncentrować się wokół napisanej przez ucznia rozprawy. W ten sposób rozmowa o pracy szkolnej staje się zarazem sprawdzianem wiedzy i umiejętności polonistycznych wymaganych od absolwenta szkoły średniej, na poziomie wystarczającym do uzyskania oceny celującej na zakończenie nauki przedmiotu w liceum, poszerzonych o zagadnienia uwzględnione w wybranym temacie pracy przygotowawczej.
Do III etapu – centralnego zakwalifikowało się dwoje uczniów: Kornelia Stasiowska i Karol Zabawa. Ten etap również składa się z dwóch części – pisemnej i ustnej. Aby uzyskać tytuł finalisty i być zwolnionym z matury z języka polskiego, czyli otrzymać 100% na poziomie podstawowym i rozszerzonym, należy uzyskać minimum 10 punktów na 30 możliwych do zdobycia z pracy pisemnej. Gdy zdobędzie się minimum 20 – wówczas nie tylko się jest zwolnionym z matury z języka polskiego, ale uzyskuje się kwalifikację do etapu ustnego i można walczyć o tytuł laureata.
Nasi wspaniali humaniści już mają po 100 % z matury z języka polskiego, gdyż Karol uzyskał tytuł finalisty, a Kornelia Stasiowska będzie w Warszawie walczyć o tytuł laureata.
Ogromne gratulacje!!!! Trzymamy mocno kciuki za Kornelię!!!