Energia słoneczna to zdecydowanie jedna z najczęściej używanych wariantów zielonej energii. Promienie słoneczne docierają do niemalże każdego miejsca na naszej planecie, a skutkiem tego zjawiska jest ogólnodostępność. Energia ta posiada spory wachlarz zastosowań, ponieważ przydatność znajduje m. in. w zasilaniu samochodów, ogrzewaniu budynków czy podgrzewaniu wody. Poprzez wykorzystywanie promieni słonecznych jako źródło energii możemy produkować zarówno energię elektryczną jak i energię cieplną. Ten ekologiczny sposób pozyskiwania oraz produkcji mocy pozwala na efektywne oraz aktywne przeciwdziałanie występowaniu zmian klimatycznych oraz zanieczyszczeń środowiskowych, ponieważ podczas jej użytku do atmosfery ziemskiej nie są uwalniane gazy cieplarniane. Ma ona również pozytywny wpływ na dążenie do zrównoważonego rozwoju.
Słońce jako źródło energii.
Odsłon: 36
Możliwość wykorzystania tej energii odnawialnej dają nam dzisiejsze technologie, takie jak panele fotowoltaiczne, które są najbardziej podstawową i rozpowszechnioną formą urządzenia przekształcającego energię pochodzącą z promieni słonecznych na energię elektryczną. Proces ten polega na absorbcji fotonów pochodzących ze światła słonecznego przez ogniwa fotowoltaiczne, z których są zbudowane panele (najczęściej są to ogniwa krzemowe, lepiej jednak sprawdzają się ogniwa perowskitowe). Następnie energia fotonów wprawia w ruch elektrony, co skutkuje generowaniem prądu elektrycznego. Procedura ta nosi nazwę efektu fotowoltaicznego.
Po zajściu tego procesu inwerter fotowoltaiczny przemienia prąd paneli w prąd zmienny, którym możemy zasilać urządzenia.
Mniej popularnym rozwiązaniem natomiast są wieże słoneczne.
Urządzenia te działają na zasadzie wykorzystania luster skupiających promienie słoneczne. Z luster światło jest kierowane do górnej części wieży, w której znajduje się zbiornik z cieczą (najczęściej z wodą).Ciecz zostaje podgrzana przez promieniowanie słoneczne aż do osiągnięcia temperatury parowania. Powstała para natomiast zasila turbinę produkującą prąd elektryczny. Częste są również systemy solarne, które są wykorzystywane w celu zasilania systemów grzewczych obejmujących urządzenia takie jak pompy ciepła, które odbierają ciepło z otoczenia. Ciepło to jest transportowane do nośnika pompy skąd jest uwalniane jednocześnie ogrzewając pomieszczenie. Kolejnym przykładem urządzeń zasilanych systemami solarnymi są zbiorniki akumulacyjne, które ogrzewają otoczenie za pomocą zgromadzonej energii cieplnej oraz wody.
Korzystanie z energii słonecznej przynosi wiele pozytywnych skutków. Jest ona niewyczerpalnym źródłem występującym na całym świecie. Cechy te sprawiają, że jej użytkowanie jest wręcz idealnym rozwiązaniem dla obszarów dotkniętych znacznym deficytem tradycyjnych źródeł energetycznych (np. węgiel). Opłacalne również jest inwestowanie w energię odnawialną, jaką jest energia słoneczna ponieważ niesie to za sobą m. in. oszczędność w rachunkach oraz znacznie podnosi wartości nieruchomości wyposażonych w jej technologię, ponieważ czyni je atrakcyjnymi dla wielu gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw.