Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
logo           II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 
im. ppłk. J. Modrzejewskiego w Jaśle
ul. Floriańska 24, 38-200 Jasło
tel.: 13 446 35 70, fax: 13 446 34 88, e-mail: sekretariat@2lojaslo.pl
            szkola 

Seminarium w Jaśle: Historia stanu wojennego ożywia dialog z młodzieżą

21 października 2024 r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle odbyło się seminarium poświęcone historii stanu wojennego w dawnym województwie krośnieńskim. Zostało ono zorganizowane przez Fundację Misji Obywatelskiej we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Wydarzenie skierowane było do uczniów, a jego celem było przybliżenie młodym ludziom kluczowych wydarzeń związanych z oporem wobec reżimu komunistycznego w regionie. Uczestnicy mieli okazję poznać historie osób, które aktywnie działały w konspiracji, stawiały czoła represjom oraz organizowały tajne struktury społeczne w odpowiedzi na ograniczenie wolności i praw obywatelskich.

Seminarium poświęcone historii stanu wojennego w dawnym województwie krośnieńskim, zorganizowane we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Jaśle i pod honorowym patronatem Starosty Jasielskiego Adama Pawlusia, zgromadziło wielu gości. W wydarzeniu uczestniczyli: Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Tadeusz Gorgosz – Wicestarosta Jasielski, Rafał Jarosz reprezentujący Posłankę Marię Kurowską, Paweł Pietrusza – Wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podkarpacie NSZZ Solidarność, Kazimierz Rozenbeiger – Prezes Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle,” Jan Hap – były Przewodniczący „Solidarności” w jasielskiej hucie szkła, Kazimierz Poniatowski – członek Zarządu Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle,” Naczelnik i z-ca Naczelnika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Jaśle oraz dyrektorzy placówek oświatowych Powiatu Jasielskiego.

W seminarium brała również udział młodzież ze szkół ponadpodstawowych, która aktywnie uczestniczyła w wydarzeniu, zadając pytania i angażując się w dyskusje. To dało uczniom możliwość lepszego zrozumienia lokalnej historii i pogłębienia wiedzy o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce w ich regionie w czasie stanu wojennego. Seminarium stanowiło dla młodzieży okazję do spotkania z historykami, którzy w swoich wykładach przedstawili kontekst wprowadzenia stanu wojennego, działania opozycji oraz reakcje mieszkańców regionu na brutalną pacyfikację protestów. Prezentacje historyczne wzbogacone były o projekcje archiwalnych zdjęć i dokumentów, które pozwoliły uczestnikom lepiej zrozumieć atmosferę panującą w tamtym okresie. Szczególną wartość stanowiły relacje naocznych świadków, którzy opowiadali o osobistych przeżyciach i zaangażowaniu w walkę z komunistycznym reżimem.

Organizatorzy podkreślali, że celem seminarium było nie tylko edukowanie młodzieży na temat lokalnej historii, ale również pobudzanie ich do refleksji nad rolą pamięci historycznej w kształtowaniu współczesnej tożsamości obywatelskiej. W ramach projektu realizowanego przez Fundację Misji Obywatelskiej przewidziany jest także konkurs na esej historyczny, który pozwoli uczestnikom na pogłębienie zdobytej wiedzy oraz podzielenie się swoimi przemyśleniami na temat wydarzeń okresu stanu wojennego. Konkurs ma na celu rozwijanie umiejętności badawczych uczniów oraz promowanie postaw obywatelskich, podkreślając znaczenie zaangażowania młodych ludzi w poznawanie i zrozumienie przeszłości.

Fundacja Misji Obywatelskiej, we współpracy z partnerami, planuje dalsze działania mające na celu propagowanie wiedzy o historii najnowszej, z naciskiem na znaczenie wydarzeń okresu stanu wojennego dla społeczności lokalnych i całego kraju. Takie inicjatywy pomagają nie tylko w kształtowaniu świadomości młodego pokolenia, ale również w promowaniu wartości demokratycznych i budowaniu tożsamości regionalnej w oparciu o wspólną pamięć historyczną.

Adam Poręba i Oskar Jurek wspólnie zaznaczają, jak istotne są takie działania edukacyjne. „To ważne, żeby nie tylko przypominać o przeszłości, ale też angażować młodych w refleksję nad nią. Dzięki takim inicjatywom młodzież może lepiej rozumieć historię, a jednocześnie uczyć się zaangażowania w życie społeczne.” – podkreślają.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura  - Interwencje. Edycja 2024.

 

 

Szkola       Nauczyciele       Uczniowie       Rodzice       Matura

 

01 MEN 210       02 IBE 210       04 CKE 210       06 ORE 210       05 KOWEZiU 210

II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. J. Modrzejewskiego w Jaśle otrzymało dofinasowanie z przedsięwzięcia realizowanego
przez Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”, które jest częścią Polskiego Ładu.   

MEiN logo            PolskiLad log            2LO jaslo logo            PoznajPolske logo

 


II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. J. Modrzejewskiego w Jaśle, ul. Floriańska 24, 38-200 Jasło, tel. 13-446-35-70; fax 13-446-34-88
http://www.2lojaslo.pl e-mail: sekretariat@2lojaslo.pl, dyrektor@2lojaslo.pl